Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie to niezwykle ważne miejsce o bogatej historii, które przyciąga uwagę zarówno badaczy, jak i miłośników sztuki. Cmentarz ewangelicki został założony z inicjatywy pastoraWaleriusza Herbergera w 1609 roku, a jego uroczyste poświęcenie miało miejsce 25 lutego tego samego roku. Cmentarz usytuowany jest w wyjątkowym miejscu, w obrębie trzech ulic: Polnej, Spokojnej oraz Solnej, a jego okolice otacza solidny mur, który wznosi się na około 2 metry wysokości.
Wschowska nekropolia uchodzi za najstarszą chrześcijańską nekropolię w Polsce, położoną poza murami miejskimi wówczas istniejącego Wschowy. Ten typ cmentarza, który w końcu XVI wieku stał się popularny wśród społeczności protestanckich, zrewolucjonizował sposób pochówku, eliminując wcześniej panujący zwyczaj składania zmarłych w pobliżu kościołów.
Lapidarium we Wschowie należy do najstarszych tego typu obiektów w Europie. W szczególności wyróżnia się tym, że jest pierwszą w Polsce realizacją, która nawiązuje swoim stylem do włoskiego Campo Santo, czyli Pola Świętego. Główne założenia tego miejsca obejmowały zarówno funkcję pochówku zmarłych, jak i ich upamiętnienie. Cmentarz zaprojektowano jako czworoboczny dziedziniec, który otaczają eleganckie krużganki. W ich ścianach umieszczono liczne XVII- i XVIII-wieczne kamienne tablice epitafijne, które upamiętniają burmistrzów, kasztelanów, dostojnych rajców, sędziów, pastorów, lekarzy, kupców oraz mistrzów cechowych.
Jednakże warto zaznaczyć, że po II wojnie światowej cmentarz uległ znaczącej dewastacji. Na szczęście, pod koniec lat 70. XX wieku miejsce to zyskało nową szansę dzięki utworzeniu Muzeum Rzeźby Nagrobnej, które przyciąga turystów oraz pasjonatów historii.
Lapidarium stanowi ważny element kulturowego dziedzictwa i zostało wpisane do rejestru zabytków pod numerem rej.: L-199/A z dnia 17.03.2006.
Przypisy
- a b Wschowa. Warto zobaczyć. wschowa.pl. [dostęp 26.06.2014 r.]
- Wschowa – Lapidarium. lwkz.pl. [dostęp 26.06.2014 r.]
- a b Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie. wrotalubuskie.eu. [dostęp 26.06.2014 r.]
- a b c Wschowa. Lapidarium rzeźby nagrobnej. polskaniezwykla.pl. [dostęp 26.06.2014 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":
Parafia św. Stanisława we Wschowie | Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP we WschowieOceń: Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie