Jacek Wachowski


Jacek Wachowski to postać o znaczącym dorobku w obszarze nauk humanistycznych, urodzony 29 września 1963 roku we Wschowie. Pełni obecnie funkcję profesora zwyczajnego w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Jego prace koncentrują się na performatyce, teorii teatru i dramatu oraz komunikacji społecznej, co czyni go wybitnym specjalistą w tych dziedzinach.

Wachowski zaangażowany jest również w analizę relacji między humanistyką a technologiami, badania te dotyczą szczególnie wpływu nowych technologii cyfrowych na interakcje społeczne oraz komunikację. Jego podejście do sztuki w kontekście nowoczesnych mediów rozwija perspektywy, które stają się coraz bardziej istotne w dzisiejszym świecie.

Życiorys

Jacek Wachowski to postać związana z polskim środowiskiem naukowym i akademickim, który studiował filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1982-1987. Swoją karierę rozpoczął w 1987 roku, kiedy to podjął pracę w Instytucie Kulturoznawstwa UAM, zyskując zatrudnienie na stanowisku asystenta. W roku 1991 przeniósł się do Instytutu Filologii Polskiej UAM i włączył do nowo utworzonej Pracowni Dramatu i Teatru.

W 1992 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną Mit antyczny w polskiej dramaturgii współczesnej, której promotorem była prof. dr hab. Dobrochna Ratajczakowa. Owocem jego badań była rozprawa, która została nagrodzona przez Fundację im. Konrada i Marty Górskich. W tym samym roku uzyskał etat adiunkta.

W latach 1993–1996 Jacek Wachowski odbył cykl staży w amerykańskich uniwersytetach, co przyczyniło się do rozwoju jego zainteresowań w dziedzinie performansu oraz komunikacji społecznej. Przez te lata uczestniczył w różnych projektach badawczych, a także w pracach międzynarodowego środowiska teatrologów, które były zrzeszone w Fédération Internationale Pour la Recherche Théâtrale.

Po powrocie do Polski w 1996 roku kontynuował swoją karierę w Instytucie Filologii Polskiej oraz w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Tam stworzył autorski program studiów w zakresie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Na tej uczelni pełnił również liczne funkcje, w tym dziekana Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz pełnomocnika rektora ds. naukowych i kierownika Katedry Komunikacji Społecznej.

W maju 2005 roku Jacek Wachowski uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa na podstawie rozprawy pt. Logos i Melpomena. Teatrologiczna refleksja na temat genezy tragedii. Dwa lata później, w marcu 2007, otrzymał etat profesora nadzwyczajnego UAM. W latach 2008–2011 przewodził Pracownią Historii i Teorii Widowisk na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, której misja zakończyła się po utworzeniu Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk.

W grudniu 2012 roku Jacek Wachowski uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych, a w listopadzie 2013 roku został mianowany profesorem zwyczajnym UAM. Aktualnie, w grudniu 2023 roku, pracuje w Zakładzie Estetyki Literackiej, mieszczącym się w Instytucie Filologii Polskiej UAM.

Publikacje

Monografie

W dorobku naukowym Jacka Wachowskiego znajduje się szereg ważnych monografii, które znacząco wpłynęły na rozwój dramaturgii w Polsce. Wśród nich wyróżniają się:

  • Mit-dramat-tradycja. O transtekstualności w polskiej dramaturgii współczesnej, wydana przez Wydawnictwo UAM w Poznaniu w 1993 roku,
  • Rytuał a teatr czyli o drogach myślenia, opublikowana przez Wydawnictwo TUM w Gnieźnie w 2004 roku,
  • Logos i Melpomena. Teatrologiczna refleksja na temat genezy tragedii, również nakładem Wydawnictwa TUM, Gniezno 2004,
  • Poznawanie i komunikowanie, wydawnictwo ARS NOVA, Poznań 2005,
  • Performans, który ukazał się pod szyldem Wydawnictwa Słowo/obraz terytoria w Gdańsku w 2011 roku,
  • Transakty. Między sztuką, nauką i technologią. Nowe strategie performowania wiedzy, opublikowana przez Wydawnictwo Universitas w Krakowie w 2020 roku.

Prace zbiorowe

Prace zbiorowe Jacka Wachowskiego są równie znaczące i obejmują tematy związane z teatrem i komunikacją. Należy do nich:

  • Teatr i dramat polskiej emigracji 1939-1989, współredagowana z I. Kiec i D. Ratajczakową, wydana w Poznaniu w 1994 roku,
  • Systemy, procesy, struktury. Praktyczne i teoretyczne aspekty Nauki o Komunikowaniu, publikacja z 2004 roku w Poznaniu,
  • Komunikacja medialna, opublikowana w 2006 roku również w Poznaniu.

Przypisy

  1. Zakład Estetyki Literackiej [online], polonistyka.amu.edu.pl [dostęp 27.12.2023 r.]
  2. Konkurs Fundacji im. Konrada i Marty Górskich (za 1993) [online], Polska Bibliografia Literacka (PBL) [dostęp 13.12.2022 r.]
  3. Osoby nagrodzone w konkursach Fundacji im. Konrada i Marty Górskich - Konkurs 1993, „Sprawozdania Towarzystwa Naukowego w Toruniu” (47), Towarzystwo Naukowe w Toruniu, 1994, s. 71 [dostęp 12.12.2022 r.]
  4. Wachowski, Jacek (1963- ). [online], NUKAT [dostęp 12.12.2022 r.]
  5. Katedra Dramatu, Teatru i Widowisk 2015 ↓.
  6. Ludzie nauki ↓.

Oceń: Jacek Wachowski

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:19