Samuel Fryderyk Lauterbach był prominentną postacią w historii niemieckiej teologii oraz historiografii, urodził się 30 października 1662 roku we Wschowie, gdzie również zmarł 24 czerwca 1728 roku. Jako niemiecki luterański teolog i historyk, Lauterbach zasłużył się w wielu dziedzinach nauki.
Swą edukację rozpoczął w rodzinnym mieście, jednak w miarę upływu czasu kontynuował ją w prestiżowych ośrodkach akademickich, takich jak Toruń oraz Wrocław. Dzięki stypendium fundowanym przez Valeriusa Herbergera, mógł podjąć studia w Lipsku i Magdeburgu, co znacznie wpłynęło na jego dalszą karierę oraz rozwój intelektualny.
W dniu 14 grudnia 1691 roku został powołany na stanowisko pastora w Osowej Sieni przez Piotra Żychlińskiego. W wyniku edyktu królewskiego, w roku 1700 świątynia, w której sprawował posługę, została przekazana Kościołowi katolickiemu. W 1699 roku zaproponowano mu objęcie diakonatu w Międzychodzie, który był zarządzany przez niemieckiego dziedzica Bogusława von Unruha. Jednak także we Wschowie otrzymał ofertę objęcia diakonatu pomocniczego, którą postanowił przyjąć.
W 1701 roku został oficjalnie mianowany diakonem. Po śmierci swojego przełożonego w 1709 roku, Lauterbach został obrany pastorem oraz inspektorem szkolnym przy kościele ewangelickim „Żłóbka Chrystusowego”. W 1717 roku uzyskał tytuł seniora okręgowego, a dekadę później, w 1727 roku, został seniorem generalnym wszystkich kościołów obrządku ewangelicko-augsburskiego w Wielkopolsce.
W ciągu swojego życia Lauterbach napisał liczne dzieła teologiczne i historyczne, na które wywarł wpływ jego aktualny dorobek naukowy. Uważał się za kontynuator swojego protektora, Valeriusa Herbergera, i był świadkiem epidemii dżumy, która nawiedziła Wschowę w latach 1709-1710.
W życiu prywatnym Lauterbach dwukrotnie wstępował w związek małżeński. Jego pierwszą żoną została Anna Barbara Prüfer, z którą zawarł związek w roku 1690, a po jej śmierci w 1717 roku ożenił się z Rosiną Kärger. Niestety, obydwa małżeństwa pozostały bezpotomne. Na ceremonii jego pogrzebu stosowano tradycyjny staropolski zwyczaj, przy jego trumnie ustawiono portret trumienny.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Alojzy Kaluschke | Florian Stablewski | Alojzy Pańczak | Valerius HerbergerOceń: Samuel Fryderyk Lauterbach